Laptopum Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım ?

Laptoplar taşınabilir olmasıyla neredeyse gittiğimiz her yerde bizlere eşlik ediyorlar. Özellikle çalışma hayatının yoğun temposunda onlara gerekli ve yeterli ilgiyi gösteremediğimiz gibi çoğu durumda onları zorladığımız da oluyor. Hal böyle olunca notebooklarımızın performansları bir şekilde düşüyor.
Laptopum Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım ?

Bu performans düşüşlerinden ilk sıralarda olanı aşırı ısınma !

"Laptopum aşırı derecede ısınıyor" diyerek koşa koşa bana gelen onlarca insanla karşılaştım. Bu sorunla gelin birlikte mücadele edelim.

Genel olarak bu sorunda rastlanan en büyük neden fanların tozlanması ya da optimum çalışamamasıdır:

Dizüstü bilgisayarınızın fanından oyun oynarken, film izlerken yüksek ses geliyor, ya da bilgisayarınız  aşırı ısınıyor değil mi? Fanın tozlanma ihtimaline karşı vakum tarzı hava ceken bir aygıt ile fandaki tozları kendiniz bu şekilde çekebilirsiniz. Fanın dış yüzeyini bir fırça (örnek olarak boya fırçası) yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınızın ısınmasını en aza indirebilmek için size birkaç önerimiz daha var :

1. Bilgisayarınızı düz ve sert zeminlerde kullanın.
2. Kullanim esnasinda fanın önünün kapanmadıgından emin olunuz.
3. Cihazinizi devamlı prize takılı şekilde kullanıyorsanız pili çıkartarak kullanmanızı öneriyorum.
4. Pilde kullanmayı tercih ediyorsaniz sarj tam dolduktan sonra adaptörü çıkartınız.
5. Pil seviyesi kritik duruma geldikten sonra tekrar %100 dolana kadar prizde kullanabilirsiniz. Aksi durumda bilgisayarınızda pil takılıyken ısınır ve buda laptopunuzun sıcaklık değerini arttırır.
6. Grafik uygulamalar kullanıyor veya oyun çalıştırıyorsanız o esnada kullanmadığınız uygulamalari kapatabilirsiniz.
Ayrıca oyun oynarken bilgisayarım çok ısınıyor diyorsaniz diğer programları kapatmak için Game Booster programını bilgisayarınıza yükleyip oyun başladığı anda diğer programların otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde işlemcideki yük en aza indirilerek aşırı sıcaklık durumunu bir bakıma önlemiş olacağınızı düşünüyorum.

Bunların yanısıra bilgisayarınıza kaliteli bir laptop soğutucusu almanız hava akımını arttırarak soğumasına daha çok yardımcı olacaktır.

15 Mart 2021