Avcılar Bilgisayar Format

Bilgisayara Hangi Durumlarda Format Atılmalı?

Bilgisayarların işletim sistemleri zamanla virüs saldırıları ve bazı yazılımsal hatalar sonucunda bozulmaktadır. Böyle durumlarda sistemin çalışmasında bazı sorunlar oluşmaktadır.Ortaya çıkan sorunların giderilmesi için işletim sistemini onarma ve format atma çözümleri bulunmaktadır.

Elbette en kesin ve köklü çözüm işletim sistemini formatlamak yani en baştan kurmaktır.Peki; işletim sistemini hangi durumlarda en baştan kurmalısınız. Aslına bakarsanız özel bir şart olmamakla birlikte mümkün olduğunca az format atmayı tercih etmelisiniz.Çünkü atacağınız her bir format harddiskinizin çiizlmesine yani ömrünün azalmasına sebep olacaktır. Sıradan bir cd veya dvd düşünün. İşte harddiskinizin yapısı aynen bu diskler gibidir.

Nasıl ki bir dvd ya da cd ye bir veri yazmak yani yakmak istediğinizde yüzeyinde çizikler oluşuyor ve böylece veri transferi yapılıyorsa format attığınızda da yeni veriler harddiskin çizilmesi sonucunda kaydedilmektedir.Atılan her format harddisk üzerinde yeni bir çizik grubunun oluşması demektir.

Bilgisayarınız hiçbir şekilde açılmıyorsa format atmayı tercih edebilirsiniz. Ne yaptıysanız ne ettiyseniz bir türlü bilgisayarınız açılmıyor ve hata veriyorsa böyle bir durumda yapabileceğiniz tek şey format atmak olacaktır.Olası bir arıza durumunda bilgisayarınızdaki verilerin kaybolmaması için verilerini harici bir cihazda saklamanızda yarar vardır. Çünkü bir bilgisayara format atıldığında tüm veriler silinmektedir.Silinen verileri kurtarma yazılımları vardır, ancak pek bir işe yaramazlar. Verilerinizin büyük bir kısmı format sırasında kaybolur ve veri kurtarma yazılımları kurtarma işlemini tam anlamıyla yapamazlar.

İnternette aşırı bir şekilde geziyorsanız ve gezdiğiniz siteler adult içerikli ise ya da benzeri siteler ise bilgisayarınıza virüs bulaşma riski çok yüksektir.Bilgisayarınıza virüs bulaşmasını istemiyorsanız bu tür sitelerde gezerken mutlaka antivirüs programınızın aktif olduğundan emin olun.Olur da bilgisayarınıza aşırı bir virüs bulaşması meydana gelirse ve antivirüs yazılımınız bu virüsleri temizleyemezse tek çareniz yine format atmak olacaktır.Format atarak tüm virüslerden kurtulabilir ve temiz bir sayfa açarak hayatınıza devam edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: 0212 695 68 28 - 0534 711 10 00´nolu hatlarımızı arayabilirsiniz.