Avcılar Bilgisayar Satış

TOPLAMA BİLGİSAYAR SATIŞI

AVCILAR BİLGİSAYAR TOPLAMA

TOPLAMA BİLGİSAYAR NEDİR? NASIL YAPILIR?

1. İşlemci Seçimi

Bilgisayar toplamaya işlemci platformunun seçilmesi ile başlanır. Intel veya Amd platformunda uygun işlemci modeli seçilir. Ortalama bir bilgisayar kurulumunda Intel markasında en çok kullanılan işlemci i5, Amd markasında en çok kullanılan işlemci Ryzen 5’tir. İşlemci seçimi sonraki adımlardaki anakart tercihlerinizi doğrudan etkiler. İşlemci seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar tek ve çoklu çekirdek hızları ve önbellek miktarıdır.

2. Ekran Kartı Seçimi

Oyun bilgisayarları, çizim bilgisayarları gibi yoğun grak işleme ihtiyacı duyan sistemler için en önemli bileşen ekran kartı donanımıdır. Bilgisayar kullanılacağı alana göre marka, model seçilmelidir. Ekran kartı tercih ederken dikkat edilmesi gereken noktalar bellek veri yolu genişliği kısaca bit, bellek miktarı ve bellek hızı, çekirdek hızı ve mimarisi kısaca GPU verileridir.

3. Anakart Seçimi

Anakart bilgisayarınız içerisindeki donanımlarının birbiri ile uyumlu çalışabilmesi için en önemli donanım bileşenidir. Anakart seçerken en önemli kriter işlemciye uygun anakart almaktır. Ana karta göre işlemci alınmaz. Ekran kartında dahili (onboard) ekran kartı ve ses kartı bulunması elzem özelliklerdendir. Anakart seçiminde işlemci uyumundan sonra en önemli unsur, RAM bellek frekansının desteklenmesi veya en yüksek frekansı destekleyen anakartın tercih edilmesidir. Donanım yükseltme işlemlerinde bu tercih çok önemli hale gelmektedir. Uyumluluklar gözetildikten sonra Usb 3.0, Thunderbolt gibi portların bulunduğu anakartların seçilmesi önerilir.

4. RAM Bellek Seçimi

Anakart ile frekansı uyumlu ram bellek modelleri tercih edilmelidir. Örneğin anakart en fazla 2666 MHz ram destekliyorsa bu frekanstaki Bilgisayar toplarken donanım seçimi nasıl yapılır? ram belleklerin alınması önerilir. Bu frekansın üstündeki bellekler çalışmayacaktır. Bu frekansın altındaki bellekler ile de tam performans alınamayacaktır.

5. SSD Seçimi

SSD yani Solid State Drive diskler sıradan sabit diskler gibi içerisinde mekanik diski döndüren parçalar bulunmayan, okuma ve yazma hızları yüksek yeni nesil veri depolama cihazlarıdır. SSD seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta okuma ve yazma hızlarıdır. Yeni nesil anakartlarda SSD disk takılması için M2 slotu bulunmaktadır. M2 slotu bulunan anakartlar için M2 SSD, olmayan anakartlar için SATA SSD tercih edilmelidir.

6. Güç Kaynağı PSU Seçimi

Donanımlarımızın harcayacağı güç hesaplandıktan sonra uygun watt değerini sağlayan, en az 80 Plus güç tasarruf değerine sahip bir güç kaynağı tercih edebilirsiniz.

7. Kasa Seçimi

Seçtiğimiz anakartın boyutuna uygun mini tower veya midi tower bilgisayar kasa modeli tercih edilmelidir. Kasa seçiminde dikkat edilmesi gereken kriter kasanın uygun çalışma sıcaklığını sağlayabilmesidir. Sessiz olması, şeffaf olması, ışıklı olması gibi kriterler kullanıcı isteğine göre tercih edilebilir.