Laptopunuz İle İlgili Tüm Sorularınızı Yanıtlıyoruz!

Evinde bilgisayar olmayan kaç kişi kaldı dünyada? Neredeyse yoktur değil mi? İş gereği, okul, ders, ödevler... Akıllı telefonlarımızın yetmediği yerde illa ki bir bilgisayara ihtiyacımız oluyor. Bu durumda da iki seçeneğiniz var: masaüstü bilgisayar ya da dizüstü bilgisayar, yani laptop. Fakat eğer bir laptop alacaksanız da derdi hemen bitmiyor. Bugün sizin için, arama motorlarında laptoplarla alakalı en çok sorulan soruları derledik: Laptop (fanı) nasıl temizlenir? Nasıl soğutulur? Laptop ekran görüntüsü nasıl alınır? Wi-Fi nasıl açılır? Laptop hoparlör cızırtısınasıl giderilir? Soru ve sorunlarınızın tüm cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz...
Laptopunuz İle İlgili Tüm Sorularınızı Yanıtlıyoruz!

"Hangi laptopu almalıyım?"

Genelde fiyatları daha uygun ve portatif olduğu için laptopları tercih ediyoruz. Fakat bir laptop alacağımız zaman, konunun uzmanı değilsek veya ilk defa bir laptop/bilgisayar alacaksak, onun ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini ve hangi laptopu almamız gerektiğini bilmiyoruz.

Yeni yılda doların artışına bağlı olarak elektronik ürünlerde inanılmaz fiyat değişiklikleri yaşandı.

Bir laptop için temel olan üç donanım birimi İşlemci, RAM ve Ekran Kartı’dır. Bu üç ana bileşen aldığınız bilgisayarın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Ancak buradaki püf nokta her işlemcinin, RAM'in veya ekran kartının kendine has özellikleri olduğudur. Bu sebeple bu ürünlerin özelliklerinin yüksek olması alacağınız laptopun çok iyi olduğunu göstermez, özellikle teknik bilgiler hakkında çok az şey biliyorsanız, iyi diye aldığınız bilgisayar sonradan evin bir köşesine atılır.

Laptoplar kendi içerisinde segment segment üretilirler. Mesela; oyun (gaming), iş (office), günlük, multimedya, profesyonel gibi.

Bu durumu bilmeden oyun oynamak için sırf özellikleri yüksek diye multimedya özellikli bir laptop alırsanız, o bilgisayarla istediğiniz oyunları oynamak oldukça zorlaşır. Her laptop segmenti kullanım amacına göre tasarlandığını unutmayın.

Laptopların ekranının kaç inç olduğu ve ağırlığı da çok önemli. Bazı laptopların ekranı daha küçük olur, bazıları ise oyun segmentinde olduğunda daha büyük olurlar. Yine bazıları ise ortalama profesyonel laptoplar ikisi arasında bir ekran genişliğine sahip olurlar. Oyun bilgisayarlarının performansa göre daha ağır olduğunu bilmenizde fayda var.

İşlemci bilgisayarın beynidir.

Piyasada AMD ve İntel işlemcili laptoplar yaygın olarak satılmaktadır. Ancak İntel işlemcililer en çok tercih edilen laptoplardır. İntel işlemciler söz konusu olduğunda i3, i5, i7 gibi sıralanırlar. Hemen hemen herkes i7 işlemcinin i5’ten üstün olduğunu düşünür. Ancak durum her zaman böyle değildir. Bir i5 işlemci i7 işlemciden üstün olabilir. İşlemcide dikkat etmeniz gereken GHz ve Önbellek değerleridir. Karşılaştırmada her zaman üst değerde olanı tercih edin.

RAM ise bilgisayarın geçici hafızasıdır.

RAM'in değeri yükseldikçe bilgisayarın performansı artış gösterir. Fakat unutmayın ki cihazınıza anakart yapısının desteklediği kadar RAM takılabilir. Genellikle karşımıza 4 GB, 6 GB, 8 GB, 12 GB, 16 GB, 32 GB vb. şeklinde çıkarlar. Ancak buradaki en önemli püf nokta aslında frekanstır. Bunlar da daha çok 1333 Mhz, 1600 Mhz, 2133 Mhz gibi gösterilirler. Örneğin 4GB 1600 Mhz, 4GB 1333 Mhz’den daha yüksek performansa sahiptir.

Ekran kartı ise görüntüyü monitöre yansıtan bir donanımdır. Ekran kartınız ne kadar kaliteli ise o derece net ve sorunsuz bir görüntü elde edersiniz.

Ayrıca yüksek grafik isteyen programlar ile oyunlar için her zaman üst değerde bir ekran kartı tercih edin. Aynı işlemcide olduğu gibi 4 GB ekran kartı her zaman 2 GB ekran kartından iyi değildir. Bunu belirleyen birçok etmen var ancak öncelikle Bit değerinin yüksek olmasına dikkat edin. Mesela oyun oynayan veya yüksek grafikli program kullanan biriyseniz en az 128 Bit’lik ekran kartlarından almanız gerekir. 

Kendini kanıtlamış laptop markalarını tercih edin.

Elektronik ürünler her zaman bozulma eğilimindedirler. Bazen de şans eseri sorunlu çıkma ihtimali olur. Böyle bir durumda tanınmayan, bilinmeyen bir laptop markası tabii ki başınızı ağrıtacaktır. Üç kuruş fazla olsun ama iyi olsun düşüncesiyle hareket ederek, sorun çıktığında müşteri ve teknik desteği olan bir marka tercih etmeniz sizin için daha iyi olur.

Son olarak, laptop alacaksanız kesinlikle gidip mağazada görün ya da gidemiyorsanız internetten videolarını izleyin. İncelemelerine, karşılaştırmalarına ve yorumlarına bakın. Alacağınız mağazanın da mutlaka bilindik ve güvenilir bir mağaza olmasına dikkat etmelisiniz.

31 Mayıs 2021