Spam e-posta Nedir ?

Her gün milyonlarca e-posta kullanıcısının gelen kutusuna önemsiz mailler düşmektedir. Spam ismiyle anılan bu önemsiz e-postalar, sisteminize virüs bulaştırarak ciddi zararlara yol açabilir.
Spam e-posta Nedir ?

Spam gönderenler, alıcı adreslerini sıklıkla herkese açık kaynaklardan toplar. Bunun yanında adresleri toplamak için çeşitli programlar kullanır veya belirli bir alanda ortak kullanıcı adlarında otomatik tahminler yapmak için sözlüklerden yararlanırlar.

Genellikle masum bir pazarlama aracı olarak görünen spamlar, kullandığınız bir hizmetten veya üyesi olduğunuz bir servis sağlayıcıdan gelen resmi bir e-posta gibi de gözükebilir. Bu e-postalardaki bağlantılara tıkladığınızda hem kendi bilgisayarınız hem de içinde bulunduğunuz ağı büyük bir tehlikeye sokarsınız. Bilgisayarınıza bulaşan virüsler sisteminizde ciddi zararlar doğurabilir. Buna ek olarak sisteminizi ve e-posta adresinizi spam gönderen bir “zombi”ye dönüştürebilir.

MAAWG’nin raporuna göre 2017 yılının ikinci yarısında gönderilen e-postaların %85’ini spamler oluşturuyordu. SpamCop’un verilerine göre ise dünya çapında saniyede ortalama 3 spam e-posta atılıyor. Böyle bir kirliliğin içinde hem kendinizi hem de içinde bulunduğunuz ağın güvenliği için spam maillerden korunmak giderek daha fazla önem kazanıyor.

Spam e-postadan nasıl korunuruz?

Şüpheli bir e-posta geldiğinde gönderen kişinin adresini kontrol edin. Bilgisayarınızda virüs programı kullanın. Çok fazla kişiye mail yolladığınızda alıcıları BCC’ye ekleyerek mail adreslerini diğer alıcılardan saklayın. Mail adresinizi çok fazla kişinin görebileceği dijital ortamlarda açıkça paylaşmayın. Şüpheli görünen mailleri ve ekleri açmayın. Size gelen spam e-postalar üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirmeyin. Aynı kullanıcı adını birkaç domainde kullanmayın, bu spam göndericilerin sizi diğer hizmetlerde bulmasını kolaylaştırır. Tüm bu önlemler spam e-postalardan korunmanız için önemli birer adım olsa da tek başına bu önlemler yeterli değildir.

Kendinizi ve şirketinizi DorukNet’in 25 yıllık tecrübesi ile hizmete sunduğu Profesyonel E-Posta hizmetiyle güvence altına alabilir, SpamExpert ile aktif spam korumasına sahip olabilirsiniz.

15 Mart 2021